brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 5 października 2011

(27) Pies osiedla się w Norwegii (i całe wokół tego zamieszanie)Do naszego nowego domu dotarliśmy szczęśliwi i wykończeni. Najlepiej podróż zniósł psiak - spał niemal całą drogę albo wpatrywał się w Renifera jak w obrazek.
Dla tych, którzy planują taką wyprawę z psem, poniżej instrukcja, jak to zrobić zgodnie z literą prawa (może się komuś przyda):
1. zaczipowanie psiaka,
2. szczepienie przeciw wściekliźnie,
3. badanie poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny - krew pobiera się po upływie co najmniej 120 dni od szczepienia przeciw wściekliźnie, próbkę lekarz wysyła kurierem do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach,
4. otrzymanie wyniku badania:
opcja pierwsza: jeśli wynik jest poniżej 0,5 IU/ml , należy psa ponownie zaszczepić i po kolejnych 120 dniach posłac próbkę krwi do Puław,
opcja druga (optymistyczna): jeśli wynik jest powyżej 0,5 IU/ml, patrz niżej:
4. wystawienie paszportu psu,
5. podanie środka przeciw pasożytom maksymalnie 10 dni przed wyjazdem z kraju (potwierdzone wpisem przez weterynarza),
6. zbadanie psa przed wyjazdem (wymagany wpis w paszporcie, że pies jest w stanie znieść trudy podróży),
7. ponowne podanie tabletek przeciw pasożytom najpóźniej 7 dni po przyjeździe do Norwegii (to ostatnie musi być potwierdzone pieczątką norweskiego weterynarza).

Od tej pory, jeśli pilnujesz terminów szczepień, możesz wędrować z psem po całej Europie, jak długo zechcesz. My na razie przemierzamy trasę wzdłuż fiordu - mamy go tuż za oknem. W psie obudziły się wikingowskie instynkty i ciągnie go do wody. A gdy nie może wyjść, to smętnie spogląda za okno. Widok zależny od pory dnia i aury, ale to już nasz-widok-z-okna.
Nasz.Psiak jest już po pierwszej wizycie w Dyreklinikk.
Rozbroiła nas pieczątka pani weterynarz: dane kliniki a obok dwie głowy - psia i kocia, a między nimi serce. Taki sobie norweski klimacik.


Odrobina norweskiego:
po norwesku: dyreklinikk
po polsku: klinika dla zwierząt
Pozdrawiam!
Ha det bra!
Reniferowa

7 komentarzy:

 1. Pięknie tam macie.... pieknie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie wokół i ten wszechobecny spokój, którego tak mi brakowało.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ! Czy dużo ludzi ma tam psy ? Jak są nastawieni Norwedzy na Polaków przybywających ze zwierzętami ? I czy w miarę łatwo jest wynająć od kogoś mieszkanie, jeśli ma się czworonoga ? Czy są specjalne parki wybiegowe dla psów czy można go wszędzie wyprowadzać na siku ? I czy wszędzie jest obowiązek sprzątania po piesku?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilość psów - podobna jak w Polsce. Nastawienie też , czyli nie można generalizować. Jedni lubią, inni tolerują, jeszcze inni nie znoszą. Z wynajęciem mieszkania może być kłopot. Jeśli jednak jest to spokojny, nauczony czystości pies, to jakieś szanse są. Ważne, że w mieszkaniach spółdzielczych należy uzyskać zgodę większości lokatorów na zamieszkanie z czworonogiem i z tym może być problem.
  U nas na wsi i w pobliskim Ålesund specjalnych psich toalet nie ma;) W mieście wszyscy sprzątają po pieskach, na wsi różnie z tym bywa. Jak pies buszuje w krzakach, to nikt z workiem za nim nie biega. Ale niedopuszczalne jest zostawienie "pamiątki" na drodze czy w pobliżu budynków.
  Nasz pies, chorowity w Polsce, to dostał wiatru w żagle!
  Pozdrawiam:)
  Reniferowa

  OdpowiedzUsuń
 5. Witajcie,
  myślimy z narzeczonym o podróży na Zachód Norwegii. Chcielibyśmy zabrać ze sobą psa. Czy możecie mi podpowiedzieć czy z psem można zwiedzać fiordy? Czy są jakieś zakazy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Jeśli jest możliwość kontaktu mailowego to byłabym bardzo wdzięczna ( z pewnością przydałaby się większa ilość informacji). Pozostawiam do siebie kontakt(karola07021986@poczta.fm)
  Pozdrawiam
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 6. witam
  mam pytanie czy za każdym razem wjeżdżając do Norwegii trzeba wykonywać badanie poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny jaka jest cena tego badania oraz jaka jest cena odrobaczenia w Norwegii?
  A jak to wygląda w drugą stronę podroż z Norwegi do Polski Proszę o odpowiedź na maila lingowa8@wp.pl
  Bardzo dziękuję Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badanie wykonuje się tylko raz. Przy następnych podróżach trzeba mieć ze sobą psi paszport z potwierdzeniem aktualnych szczepień. Nasz wet odrobaczał psa tuż przed wyjazdem z Polski i dawał nam dawkę leku, którą podawaliśmy psu po przybyciu do Norwegii. Dopóki pies ma aktualne szczepienia, może podróżować bez przeszkód.
   Pozdrawiam!

   Usuń