brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

wtorek, 8 listopada 2011

(36) Na plaży w GiskeO gminie Giske mówi się, że jest "øyriket" czyli bogata w wyspy. Tworzą ją cztery wyspy: Vigra (tu znajduje się port lotniczy), Valderøy (tu mieści się Ålesund Airport Hotel), Godøy i Giske. Gmina nazywa się tak jak jedna z wysp, chociaż centrum administracyjne znajduje się na innej - najliczniej zamieszkanej czyli Valderøy.
Wyspy połączone są tunelami i mostami.
Gdy spoglądasz z punktu widokowego na wzgórzu Aksla (Aksla Fjellstua), na prawo od rozciągającego się w dole Ålesund dostrzeżesz wyspy: Valderøy, Giske, Godøya. A ten ogrom wody między Ålesund i tymi wyspami to fiord - Valderhaugfjorden.
Ma on około 6 kilometrów długości i 2 kilometry szerokości. W najgłębszym miejscu mierzy 104 metry. Nie byłam czujna, gdy Renifer z szelmowskim uśmiechem zapytał: „A ile ma w najpłytszym miejscu?”. Bez namysłu wypaliłam: „Nie wiem!” Ale ze mnie gamoń.

Jeśli chcesz pospacerować po plaży, a do Alnes zbyt daleko, wybierz się do Giske.

Pozdrawiam!
Ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz