brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

sobota, 23 czerwca 2012

Jonsok czyli noc świętojańska
Noc świętojańska zwana w Polsce też nocą sobótkową lub nocą kupały to po norwesku sankthans, midtsomer albo jonsok. Święto przypada 24 czerwca, a w jego wigilię (sanghansaften) Norwegowie gromadzą się na wodą i palą olbrzymie ogniska (sankthansbål). Już od kilku miesięcy obserwowaliśmy, jak rosną wzdłuż fiordu stosy gałęzi, desek, drewnianych palet. Słowo jonsok oznacza „noc czuwania dla Jana”, bo to noc poświęcona pamięci Jana Chrzciciela.
Najwyższy w okolicy stos płonie na jednej z ålesundskich wysp, Hessie. Dokadnie na wieńczącym ją cyplu Slinningsodden. W 2010 osiągnął on rekordową wysokość 40,45 metra, ustanawiając tym samym rekord świata.

Na zdjęciach ogień płonący przy naszym fiordzie.

***

Tak wyglądał rekordowy jonsokowy stos, czyli Slinningsbålet 2010.
LINK DO FILMU
(źródło: www.youtube.com)

***

Znany z rekordowego ogniska Slinningsodden to jedno z naszych miejsc do wędkowania. Byliśmy tam 22 lipca 2011 roku. W drodze powrotnej do domu dowiedzieliśmy się z radia o tragedii w Oslo i na wyspie Utøya.
Jak u Bruegela.
Gdzieś jakiś Ikar zmaga się z falami, chce uciec śmierci.
I tonie.
A obok życie.

***


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz