brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

czwartek, 11 października 2012

(100) Far Solitaire - Statek Roku 2012 - Årets Skip 2012Far Solitaire - statek roku 2012 - czekał dziś przy kai w Ålesund na gości.
My też go odwiedziliśmy w towarzystwie dwojga młodych ludzi, którzy przyjechali do Norwegii w poszukiwaniu zorzy polarnej.
Far Solitaire to jednostka do obsługi platform wiertniczych, czyli platform supply vessel (PSV). Statek jest owocem współpracy dwu firm: STX OSV i Rolls Royce Marine.
Zastosowano w nim ciekawe rozwiązanie. Poza tradycyjnym paliwem (dieslem) zasilany jest także alternatywnie prądem elektrycznym. Podczas postoju w porcie może korzystać z energii elektrycznej i gromadzić jej zapasy na czas rejsu. Należy pamiętać, że ponad 99 procent energii produkowanej w Norwegii pochodzi z elektrowni wodnych. Zatem jeśli statek korzysta z takiego odnawialnego źródła energii, jest mniejszym obciążeniem dla środowiska.

Zwiedzamy. Za przewodnika robi Renifer. O statkach (a takich szczególnie) może opowiadać godzinami. I dodam nieskromnie, że naprawdę jest ekspertem. Techniczne szczegóły niezbyt mnie interesują. Za to pomieszczenia, z których korzysta na co dzień załoga - owszem! Kabiny, kuchnia, sala treningowa, jadalnie, pokoje do wypoczynki i miniszpital. Mostek kapitański to prawdziwe centrum dowodzenia z mnóstwem elektronicznie sterowanych urządzeń.
Taki statek - to wymarzone miejsce pracy adeptów sztuki marynarskiej.

Wizyta udana. Naszym gościom też się podobało.
Jakby to oni powiedzieli?
Było na bogatości;)
Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz