brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 12 grudnia 2012

(123) Językowe niuanse: Jeg er fint ferdig!

Kurs - przygotowanie do bergenstestu. Spotykamy się raz w tygodniu na cztery godziny. Na czas między zajęciami dostajemy tyle roboty, że jeśli chcesz być na bieżąco, musisz poświęcić na naukę codziennie minimum trzy - cztery godziny. Celem jest przystąpienie do egzaminu w kwietniu. Obok tekstów i zadań z podręczników "Her på berget" i "Det går bra!" dostajemy mnóstwo dodatkowych materiałów do opracowania. Do tego lista lektur, które trzeba zdobyć samemu. No i nieocenione wskazówki prowadzących zajęcia. Teraz widzę, jak naiwna byłam, sądząc, że po zdanym Norskprøve 3 podejście do bergenstestu to tylko formalność i że mogę się do niego przygotować samodzielnie. Zajęcia są bardzo intensywne. Wszystkim zależy, więc normą jest, że na pytanie, czy potrzebna nam przerwa, odpowiadamy chórem: Nie!
Dlatego ostatnio w środowe pokursowe wieczory jestem zawsze fint ferdig!

***

Jeśli usłyszysz od młodego (także młodego duchem) Norwega: Jeg er fint ferdig!, nie myśl, że to wyraz dobrego samopoczucia. Wręcz przeciwnie!
Zwrotu tego nie znajdziesz w słowniku, pojawi się pewnie w którejś z kolejnych jego edycji. To taki znak, że język żyje, rozwija się dynamicznie, pozwala się kształtować użytkownikom.
Jeg er fint ferdig! można wyrazić inaczej jako Jer er helt kaputt!
A to już każdy Polak zrozumie.

***

Dziś data, co się nie powtórzy. Chyba że za tysiąc lat, bo coś/ktoś gdzieś wtedy jeszcze chyba będzie?
12.12.12


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

2 komentarze:

 1. Droga Reniferowa, piszesz o kursie jezyka. Uchylisz rabka tajemnicy jak wyglada kwestia kursow w alesund i jego okolicach. Czy komuna organizuje tam takei kursy i czy jest realna szansa aby sie na takowy dostac? Niestety, u mnie nie udalo sie zebrac wystarczajacej liczby chetnych i kurs nie ruszyl. Zaluje ogromnie, no ale coz...nabylam walsnie onlinowy kurs w eskk i zaczynam samodzielna nauke. Niemniej jednak wyjscie do ludzi i kurs na zywo to byloby cos ;) pozdrawiam goraco! Magda

  OdpowiedzUsuń
 2. W ålesundskim voksenopplæringu kursy organizowane są na okrągło. Raczej może być więcej chętnych niż zbyt mało. Zajrzyj tu:
  http://alesund.kommune.no/sub/voksenopplaringen/kurstilbud

  Życzę owocnej nauki norweskiego. Nie załamuj się trudnymi początkami. W nauce języka najważniejsza jest motywacja, a Ty ją masz.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń