brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

poniedziałek, 11 lutego 2013

(137) Stakkars, stakkars deg!

Mała E bawi się gumowymi zwięrzętami. Wskazuje palcem i instruuje zapatrzonego w nią okrąglutkiego T: A tuuu jest ucho, a tuuu jest noga, a tuuu jest ogon, a tuuu jest buzia, a tuuu są zęby. Konie, krowy, żyrafa, słonie, owce - mają zęby. Świnia jakaś niedorobiona - bezzębna. Mała E wędruje ze świnką w dłoni i każdemu ją pokazuje. Wzdycha przy tym i powtarza ze współczuciem: Stakkars grisen - har ikke tenner! (Biedna świnia - nie ma zębów!) Przez kilka minut słyszę tylko: stakkars grisen, stakkars grisen.
Zwierzaki wracają do pudła, mała E znajduje inne zajęcie.

Zaczyna się pora odbierania maluchów przez rodziców. Często towarzyszą im dzieci z innych grup. Wpada rozentuzjazmowany pięciolatek i od progu krzyczy: Wypadł mi ząb! Wypadł mi ząb!
A mała E, jakby tylko na to czekała - podnosi głowę znad puzzli i krzyczy na cały głos: Å stakkars, stakkars deg! Stakkars grisen vår!, co znaczy: Oj biedactwo! Nasza biedna świnio!
Mina odbierającej malucha mamy - nie do opisania;)

***

Pracowałam dziś do siedemnastej. Dom przywitał mnie takim zaokiennym płonącym niebem.Czy kiedyś mi się to znudzi? Czy spowszednieje? Mam nadzieje, że nie.


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

9 komentarzy:

 1. Oj chyba Ci sie nie znudzi :)Ja nadal biegam od okna do okna :))))
  Pozdrawiam
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 2. też tak czuję, że raczej Ci się nie znudzi. Piękne te widoki. Ja zimę spędziłam kiedyś w Hedmarku i pamiętam te obłędne kolory - róże, błękity.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam sobie Twój blog i oczka mi się otwierają coraz szerzej. Reniferowo, czy Ciebie uczyła Edel z Żółtego Domku? Oglądalam dziś zdjęcia... czyżbyśmy się gdzieś się minęłysmy na korytarzu starej szkoły? Czy w kultur kafe :)
  Pozdawiam :)
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak nie, nie mogłysmy się mijać na korytarzu bo mnie Edel zaczęła uczyć jesienią, ale wydaje mi się, że to ta sama kochana Edel :)Oczywiscie moge się mylić :)
  U mnie sypie drobniutki śnieg :)
  Dobrego popołudnia życzę :)
  Ja tez studiowałam w W. Mieszkałam tam od 88 do 99 :) jedno z moich ukochanych miast.J

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiosną 2010 roku odwiedziłam Renifera i przez kilka tygodni chodziłam na kurs do Edel. Tak, Edyto, do tej kochanej Edel, o której piszesz - znanej wszystkim jako Edel z żółtego domku. Zajęcia mieliśmy w starej szkole.

  Wybraliśmy się ostatniego lata na ryby do Brattvåg - mamy tam swoje ulubione miejsce. Gdy mijaliśmy szkołę i ten żółty domek, serce mocniej mi zabiło. Takich nauczycieli się nie zapomina.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba za sprawą E - del zrobiłam z Ciebie, Judyto, E -dytę.
  Wybacz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Teksty dzieci boskie - ich logika i sposób skojarzeń nieustannie mnie zaskakuje. Obiecałam sobie, że będę zapisywała texty moich chłopaków, ale jakoś marnie to idzie.
  Men rett på sak - czy dobrze się domyślam, że pracujesz w barnehage? Właśnie przeglądam oferty pracy w Norwegii w szkolnictwie i wydaje się być ich dużo, natomiast zastanawia mnie czy Norwegowie uznają polskie wykształcenie i jak ew. przebiega proces uznania polskiego dyplomu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uznaniem wykształcenia zajmuje się NOKUT.
  Aby mieć prawo wykonywania zawodu nauczyciela, konieczne jest także uznanie kwalifikacji pedagogicznych przez Utdanningsdirektoratet.

  Procedura czasochłonna - w obu przypadkach około czterech miesięcy.
  Informacje o wymaganych dokumentach znajdziesz na stronach obu instytucji.

  http://nokut.no/no/Utenlandsk-utdanning/

  http://www.udir.no/Regelverk/Utenlandske-yrkeskvalifikasjoner/

  OdpowiedzUsuń