brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 6 lipca 2016

(218) Śladami Gange Rolva

Popołudnie spędziliśmy na sąsiedniej wyspie Vigrze. Złożylismy wizytę słynnemu wikingowi, którego imię zna tu każdy - od przedszkolaka do szacownego emeryta.
Zwali go Gange Rolv.Gange Rolv był synem Rangvarda - jarla Møre. Był on tak wielkiej postury, że żaden koń nie mógł go udźwignąć. Stąd przydomek Wędrujący, czy raczej Idący Rolv. Około 910 roku wyruszył na czele wyprawy wikingów w kierunku północnej Francji. Po walkach z wojskami króla Karola doszło do podpisania umowy, na mocy której Gange Rolv miał sprawować rządy na obszarze, który później nazwano Normandią. W zamian zobowiązał się dopilnować, by wikingowie więcej nie niepokoili królestwa Karola. Umowę tę spisano we wrześniu 911 roku. Od tego czasu Rolv i jego potomkowie władali Normandią. Rollo, bo tak go zwano we Francji, był przodkiem Wilhelma Zdobywcy, który podbił Anglię w bitwie pod Hastins w 1066 roku. Tego Wilhelma, od którego wywodzi się angielski ród królewski.
Tradycja głosi, że Gange Rolv pochodził z Vigry. Nie do końca zgadzają się z tym Duńczycy. Ale spory zostawmy historykom...
W roku 1911, tysiąc lat od podpisania umowy, na mocy której Gange Rolv dostał we władanie Normandię, postawiono na Vigrze monolit upamiętniający słynnego wikinga. Mówi się, że siedemdziesięciu młodzieńców transportowało ten głaz z półki skalnej na stromym zboczu góry Storhornet.

***

W ramach akcji STIKK UT! odwiedzamy ciekawe zakątki Sunnmøre. Miejsca znane nam od dawna, jak np. jaskinia Skjonghellaren i te, o których nigdy nawet nie słyszeliśmy. Zapowiada się ciekawe lato.


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz