brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

niedziela, 10 lipca 2016

(221) Borgundgavlen


Dziś kolejna wycieczka w ramach akcji STIK UT!
Borgundgavlen to rozległy teren rekreacyjny w Ålesund położony między Borgundfjorden i Nørvasunden. Fiord Borgundfjorden to od wieków miejsce skupiające ludzi żyjących z rybołóstwa. Na Borgundgavlen żyli w dawnych czasach kupcy, którzy dobrobyt zawdzięczali rybodajnemu fiordowi. Historycy odnaleźli na tym stosunkowo niezbyt rozległym terenie ślady czterech kościołów. Na miejscu jednego z nich wzniesiono stojący tu do dziś Borgund kirke. W 1931 roku utworzono na części Borgundgavlen Sunnmøre Museum, w którym zgromadzono pamiątki minionych wieków. Są wśród nich zabytkowe domostwa, łodzie, a także liczne przedmioty codziennego użytku.Wyprawę do Borgundgavlen rozpoczęliśmy od spaceru po Sunnmøre Museum. Potem drogą w górę, przez las. Zatrzymywalismy się wielokrotnie, by podziwiać wyłaniające się zza drzew fiord i zabudowania miasta. Nørve widać stąd jak na dłoni. Na topie punkt widokowy. Można odpocząć, coś zjeść i posiedzieć, wsłuchując się w głosy lasu. Jagód zatrzęsienie. Pudełko po kanapkach w mig zostało napełnione. No to do dzisiejszego finałowego meczu EURO 2016 mamy torcik jagodowy z bezową pianką.


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz