brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

wtorek, 9 maja 2017

(244) Smutny obrazek z Geiranger

Źródło: smp.no


Wczoraj na fiordzie Geiranger (Geirangerfjorden), w poblizu Wodospadu Siedmiu Sióstr (De Syv Søstrene) wystąpiło osuwisko kamieni. Świadkowie twierdzą, że nic go nie zapowiadało. Nagle usłyszeli głośne huki dochodzące ze zbocza góry, u podnóża której leży fiord. Chwilę później duże masy sklane runęły do fiordu. W naszym regionalnym radiu ostrzega się turystów, którzy planują wycieczki łodziami czy kajakami po fiordzie, by płynęli w rozsądnej odległości od skalnych ścian.

Wydarzenie od razu budzi skojarzenia z dramatem, jaki miał miejsce na tym fiordzie w kwietniu 1934, gdy wielkie osuwisko spowodowało falę, która pochłonęła czterdzieści istnień. Do tej historii wrócili twórcy filmu "Bølgen", o którym pisałam kiedyś na blogu. Warto przypomnieć, że naukowcy pewni są, że kiedyś dojdzie do kolejnego takiego kataklizmu. To tylko kwestia czasu.

TUTAJ LINK do artykułu w Sunnørsposten, w którym zamieszczono film uwieczniający wczorajsze osuwisko.


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

2 komentarze:

 1. Wczoraj znów się troszkę kamyków posypało do Geirangerfjorden tu jest link do artykułu z filmikiem
  http://www.smp.no/nyheter/2017/05/13/Nytt-ras-i-Geirangerfjorden-14726105.ece?cx_front_click=baseline_test&cx_front_click_place=0&cx_front_click_articles=3
  Pozdrawiamy z sąsiedniej wyspy
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pływanie łodzią czy kajakiem bliżej brzegu fiordu będzie teraz sportem ekstremalnym. No risk no fun, jak mawiają ryzykanci. Pozdrawiamy ciepło w ten mżysty dzień!

   Usuń