brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 17 maja 2017

(248) Høgenakken czy Lerstadnakken? Bez względu na nazwę zachwyca!


Dzisiejsze Święto Konstytucji obchodziliśmy niezbyt konwencjonalnie. Nie szliśmy w pochodzie i nie wywiesiliśmy norweskiej flagi. Poszliśmy w góry.
Naszym celem był połozony w Lerstad Høgenakken. Mimo że szczyt leży tylko 130 m n.p.m. , rozpościera się z niego panoramiczny widok na okoliczne wyspy, miasto Ålesund i Sunnmørskie Alpy (Sunnmørsalpene). A ten widok powala! Siedzieliśmy na topie wpatrzeni w tę cudną naturę i trudno było zdecydować się na powrót.Trasę oznaczono na mapie Stikk ut! kolorem niebieskim, co mogłoby sugerować, że jest przeznaczona dla bardziej wprawionych turystów. Oboje uznaliśmy zgodnie, że jest ona nie dość że krótka, to pokonanie jej dużo łatwiejsze niż na przykład oznaczonego na zielono (czyli teoretycznie łatwiejszego) Signalen. Ze szczytu zobaczylismy także jezioro Lerstadvatnet. Ponieważ wejście na Høgenakken uznaliśmy za niezbyt męczące, postanowiśliśmy od razu udać się nad to jezioro. W ten sposób pokonaliśmy dziś trzynastą i czternastą trasę w ramach tegorocznej akcji Stikk ut! O tym krótkim spacerze wokół Lerstadvatnet będzie następny wpis.
Przed wyruszeniem w wycieczkę czytamy zawsze jej opis na stronie organizatora akcji Stikk ut! Tam dowiedzieliśmy się, że na mapie szczyt nosi nazwę Lerstadnakken, a nie Høgenakken i że nie ma zgody co do tego, która z nazw jest właściwa. O tym, że różniący się w opini co do nazwy nie próznują, przekonaliśmy się na miejscu. Na początku trasy widzimy tablicę z napisem Tursti (szlak), ale gdy zajrzymy na drugą stronę tej tablicy dostrzeżemy, że stoi tam nazwa Lerstadnekken. Ktoś po prostu odwrócił tę tablicę, by słowo Lerstadnakken znikło z tego miejsca. Idziemy około dwustu metrów pod górę i tam wita nas tablica o treści: Høgenakken z dopiskiem na czerwono RETT SKAL VæRE RETT (prawo ma byc prawem). Uśmiechamy sie na widok tej drugiej tablicy. Jakie będzie rozstrzygnięcie sporu, czas pokaże. Oby Norwegowie mieli tylko takie problemy:)

Po powrocie do domu pozwoliliśmy sobie na mały, słodki świąteczny akcent.Gratulerer med dagen, Norge:)


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz