brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

sobota, 20 maja 2017

(249) Lerstadvatnet

Lerstadvatne widziane ze szczytu Høgenakken


Lerstadvatnet to jezioro położone w części Ålesund zwanej Lerstad. Warto wejść najpierw na położony nieopodal Høgenakken i spojrzeć na Lerstadvatnet z góry. Wycieczkę najłatwiej rozpocząć, parkując przed szkołą w Lerstad czyli Lerstad skule. Trasa jest malo wymagająca, to w zasadzie spacer wśród drzew i śpiewu ptaków po lekko pagórkowatym miejscami terenie o najwyższym ponkcie 64 m n.p.m. W 1988 roku król ustanwił tu rezerwat przyrody jako część planu ochrony terenów podmokłych w Møre og Romsdal. Pozwala to ocalić faunę i florę typową dla takich podmokłych miejsc. Rezerwat Lerstadvatnet jest miejscem rozrodu i odpoczynku dla wielu gatunków ptaków. Szczególnie interesujące jest miejce lęgowe dla rzadkiego gatunku ptaka u uroczej nazwie perkozek (nor. dvergdykker).

Moim zdaniem najlepiej zdecydować sie na przejście dwóch tras, jedna bezpośrednio po drugiej. Najpierw powspinać się na Høgenakken, by potem spokojnym spacerkiem obejść jezioro.

***

Lerstadvatnet to nasza czternasta wspólna trasa w ramach tegorocznej akcji Stikk ut!


Lerstadvatne widziane ze szczytu HøgenakkenPozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz