brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 10 grudnia 2014

(198) Nobliści Moser i Moser - uśmiecham się na ich widok

Źródło zdjęcia: smp.no

Dziś Państwo Moserowie czyli May-Britt Moser i Edvard Moser przyjęli z rąk króla Szwecji Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Przedmiotem ich badań są komórki nerwowe odpowiedzialne za orientację w przestrzeni. On urodzony w Ålesund, ona w Fosnavåg. Oba miejsca nam znane i bliskie. Choć mieszkają w Trondhaim, nie uciekli od swojego sunnmørskiego dialektu. Słucha się ich, jak naszych współwyspiarzy. To nasi, chciałoby się rzec. Nie mogę oderwać się od powtarzanych w TV relacji. Ona, żywiołowa z natury, musi dziś poskramiać swój temperament i podołać nakazom etykiety. Pamiętam, jak na wieść o przyznaniu nagrody skakała z radości i chichrała jak mała dziewczynka. A on sprawiał wrażenie kogoś, na kogo sława spadła ja grom z jasnego nieba. Żadnych póz czy wydumanych wypowiedzi. I właśnie ten brak bufonady sprawił, że pokochała ich cała Norwegia.

Dziś skromność, pokora i bezpretensjonalność.
Chylę czoła.

Czy parę lat temu mogłam przypuszczać, że będę słuchała wypowiedzi Noblistów mówiących w jednym z mnóstwa norweskich dialektów?
Może mogłabym przypuszczać. Dziś słucha ich cały świat.
Ale, że mogłabym ich zrozumieć, to z pewnością nie przyszło by mi do głowy.

***
Dziś mamy też inny powód do świętowania.
Gratulerer med dagen!

Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

3 komentarze:

 1. Bardzo sympatyczna para. Cyba powoli staję się patriotką lokalną :))))))))))
  Reniferowo! Śniegu nam nasypało! Pięknie, magicznie,świątecznie! Radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia życzę Tobie i Twoim Bliskim. I szczęśliwego Nowego Roku 2015 ! Uściski
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech ten kolejny rok będzie lepszy od wszystkich minionych.
   Życzę Waszej rodzinie wszelkiego dobra i przede wszystkim zdrowia!
   Pozdrawiam, Judytko, serdecznie!
   Reniferowa

   Usuń
 2. Dziękuję :)
  Noworocznie i styczniowo ściskam przez wodę :) ! U mnie świeci,więc u Ciebie też! I tego słońca Ci życzę jak najwięcej !
  Pozdrawiam serdecznie Reniferowo! :)
  Judyta

  OdpowiedzUsuń