brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

piątek, 24 marca 2017

(230) Bezrobocie w Norwegii spada. Czyżby?

Miałam dziś ciekawą rozmowę z koleżanką. Z nieudawaną ulgą stwierdziła, że bezrobocie zaczyna nareszcie spadać. Nie wiedziała, niestety, że w statystykach nie ujmuje się ogromu pracowników, którzy mimo utraty pracy statusu bezrobotnego nie posiadają.
Jak to? - mówi zdziwiona. - Przecież każdy, kto legalnie pracował w Norwegii i stracił pracę, ma prawo do zasiłku.
A no właśnie nie każdy. Warunkiem, który trzeba spełnić, ubiegając się o zasiłek dla bezrobotnych, jest zamieszkiwanie w Norwegii. Całe rzesze tzw. pracowników rotacyjnych wracają do Polski bez prawa do choćby kilku koron zasiłku. Niejednokrotnie po wielu latach ciężkiej pracy. Szczęśliwie dla urzędu statystycznego, tego ogromu ludzi bez pracy i bez zasiłku nie widac w statystykach.
Oni po prostu znikają, rozpływają się w powietrzu. Jakby nigdy ich tu nie było.

Ten problem nas bezpośrednio nie dotyczy. Ale daje do myślenia.

Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

3 komentarze:

 1. Przepraszam, że troszkę skoryguję. Ważne jest nie zamieszkanie a sposób zatrudnienia. Bo z nim wiąże się sposób płacenia podatków przez pracodawcę. Jeśli jest się zatrudnionym, jako pracownik sezonowy to pracodawca nie musi odprowadzać pełnego podatku ze składką na zasiłek postojowy. Nawet nie mieszkając w Norwegii, ale mając status pendler (podróżnik) dostaniemy zasiłek. Dodatkowo ważna jest wysokość zarobków, trzeba uzyskiwać określone minimum. Na szczęście pracujemy na umowach stałych i jak by co dostaniemy zasiłek. Wiem jednak, że wielu moich kolegów, którzy pracowali przez ostatnie kilka lat w okolicznych stoczniach, niestety jest w tej sytuacji, o której piszesz.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osoby na permiteringu mogą pobierać zasiłek (tzw. postojowe) nawet jeśli wyjadą do Polski. Gdy jednak utracisz pracę, o zasiłek możesz wystąpić, jeśli przebywasz na terytorium Norwegii. I potem możesz wnioskować o eksport tego zasiłku do Polski na okres maksymalnie trzech miesięcy. Nasz kolega był przez jakiś czas permiterowany i pobierał postojowe, mieszkając w Polsce. Gdy firma wpadła w większe tarapaty, wypowiedziano mu umowę o pracę. Do Norwegii nie miał do czego wracać, bo nie miał własnej nieruchomości ani nigdy nie wynajmował żadnego lokum na swoje nazwisko. Nie spełnił więc warunku mieszkanie w Norwegii i zasiłku dla bezrobotnych nie dostał. W podobnej sytuacji jest mnóstwo pracowników rotacyjnych.
   Pozdrawiam zza wody!
   Reniferowa

   Usuń
 2. Przepraszam, też napisałem nie ściśle. Ważny jest również stały norweski numer podatkowy. Z takim numerem ma się więcej uprawnień w norweskim systemie socjalnym(np. zasiłki na dzieci}. Aby go dostać trzeba faktycznie zameldować się, jako mieszkający w Norwegii pod konkretnym adresem.
  Brak zamieszkania w Norwegii rozumiałem, że jest się tylko dorywczo i ma się tylko tymczasowy numer podatkowy.
  Zresztą sprawa wszelkich zasiłków zawsze jest skomplikowana i trzeba się nieźle wgryzać w przepisy.
  Przynajmniej dla mnie który nie ma zdolności do nauki języków.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń