brattvaag
KIM JEST RENIFEROWA?
Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.
Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.
Zapraszam!
Reniferowa
środa, 5 października 2011
(27) Pies osiedla się w Norwegii (i całe wokół tego zamieszanie)
Do naszego nowego domu dotarliśmy szczęśliwi i wykończeni. Najlepiej podróż zniósł psiak - spał niemal całą drogę albo wpatrywał się w Renifera jak w obrazek.
Dla tych, którzy planują taką wyprawę z psem, poniżej instrukcja, jak to zrobić zgodnie z literą prawa (może się komuś przyda):
1. zaczipowanie psiaka,
2. szczepienie przeciw wściekliźnie,
3. badanie poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny - krew pobiera się po upływie co najmniej 120 dni od szczepienia przeciw wściekliźnie, próbkę lekarz wysyła kurierem do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach,
4. otrzymanie wyniku badania:
opcja pierwsza: jeśli wynik jest poniżej 0,5 IU/ml , należy psa ponownie zaszczepić i po kolejnych 120 dniach posłac próbkę krwi do Puław,
opcja druga (optymistyczna): jeśli wynik jest powyżej 0,5 IU/ml, patrz niżej:
4. wystawienie paszportu psu,
5. podanie środka przeciw pasożytom maksymalnie 10 dni przed wyjazdem z kraju (potwierdzone wpisem przez weterynarza),
6. zbadanie psa przed wyjazdem (wymagany wpis w paszporcie, że pies jest w stanie znieść trudy podróży),
7. ponowne podanie tabletek przeciw pasożytom najpóźniej 7 dni po przyjeździe do Norwegii (to ostatnie musi być potwierdzone pieczątką norweskiego weterynarza).
Od tej pory, jeśli pilnujesz terminów szczepień, możesz wędrować z psem po całej Europie, jak długo zechcesz. My na razie przemierzamy trasę wzdłuż fiordu - mamy go tuż za oknem. W psie obudziły się wikingowskie instynkty i ciągnie go do wody. A gdy nie może wyjść, to smętnie spogląda za okno. Widok zależny od pory dnia i aury, ale to już nasz-widok-z-okna.
Nasz.
Psiak jest już po pierwszej wizycie w Dyreklinikk.
Rozbroiła nas pieczątka pani weterynarz: dane kliniki a obok dwie głowy - psia i kocia, a między nimi serce. Taki sobie norweski klimacik.
Odrobina norweskiego:
po norwesku: dyreklinikk
po polsku: klinika dla zwierząt
Pozdrawiam!
Ha det bra!
Reniferowa
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Pięknie tam macie.... pieknie.
OdpowiedzUsuńPięknie wokół i ten wszechobecny spokój, którego tak mi brakowało.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Witam ! Czy dużo ludzi ma tam psy ? Jak są nastawieni Norwedzy na Polaków przybywających ze zwierzętami ? I czy w miarę łatwo jest wynająć od kogoś mieszkanie, jeśli ma się czworonoga ? Czy są specjalne parki wybiegowe dla psów czy można go wszędzie wyprowadzać na siku ? I czy wszędzie jest obowiązek sprzątania po piesku?
OdpowiedzUsuńIlość psów - podobna jak w Polsce. Nastawienie też , czyli nie można generalizować. Jedni lubią, inni tolerują, jeszcze inni nie znoszą. Z wynajęciem mieszkania może być kłopot. Jeśli jednak jest to spokojny, nauczony czystości pies, to jakieś szanse są. Ważne, że w mieszkaniach spółdzielczych należy uzyskać zgodę większości lokatorów na zamieszkanie z czworonogiem i z tym może być problem.
OdpowiedzUsuńU nas na wsi i w pobliskim Ålesund specjalnych psich toalet nie ma;) W mieście wszyscy sprzątają po pieskach, na wsi różnie z tym bywa. Jak pies buszuje w krzakach, to nikt z workiem za nim nie biega. Ale niedopuszczalne jest zostawienie "pamiątki" na drodze czy w pobliżu budynków.
Nasz pies, chorowity w Polsce, to dostał wiatru w żagle!
Pozdrawiam:)
Reniferowa
Witajcie,
OdpowiedzUsuńmyślimy z narzeczonym o podróży na Zachód Norwegii. Chcielibyśmy zabrać ze sobą psa. Czy możecie mi podpowiedzieć czy z psem można zwiedzać fiordy? Czy są jakieś zakazy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Jeśli jest możliwość kontaktu mailowego to byłabym bardzo wdzięczna ( z pewnością przydałaby się większa ilość informacji). Pozostawiam do siebie kontakt(karola07021986@poczta.fm)
Pozdrawiam
Karolina
witam
OdpowiedzUsuńmam pytanie czy za każdym razem wjeżdżając do Norwegii trzeba wykonywać badanie poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny jaka jest cena tego badania oraz jaka jest cena odrobaczenia w Norwegii?
A jak to wygląda w drugą stronę podroż z Norwegi do Polski Proszę o odpowiedź na maila lingowa8@wp.pl
Bardzo dziękuję Anka
Badanie wykonuje się tylko raz. Przy następnych podróżach trzeba mieć ze sobą psi paszport z potwierdzeniem aktualnych szczepień. Nasz wet odrobaczał psa tuż przed wyjazdem z Polski i dawał nam dawkę leku, którą podawaliśmy psu po przybyciu do Norwegii. Dopóki pies ma aktualne szczepienia, może podróżować bez przeszkód.
UsuńPozdrawiam!