brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

niedziela, 18 listopada 2012

(110) Od SASa do ...

Od kilkunastu dni mówi się dużo w norweskich mediach o problemach, z jakimi borykają się linie lotnicze SAS. Właśnie przeczytałam w Sunnmørsposten, że być może już w najbliższy poniedziałek samoloty SAS nie wystartują.
LINK: SAS: – Ingen garanti for at vi flyr på mandag
Gdy minister gospodarki Trond Giske informował, że Norwegia wspomoże sąsiada w tarapatach, pomyślałam, że poza chęcią niesienia solidarnej pomocy chodzi także o utrzymanie miejsc pracy dla licznie zatrudnionych tam Norwegów. I dopiero ten artykuł uświadomił mi, czym jeszcze kierują się Norwegowie, oferując liniom pół miliarda koron. Okazuje się, że wyłącznie SAS obsługuje loty na Svalbard. No to nie tylko Norwegowie, ale i nasi rodacy pracujący na Stacji Polarnej na Spitsbergenie mogą mieć spory kłopot.
W Aftenposten najświeższa informacja, że firmę być może uda się uratować, jeśli pracownicy zgodzą się na drastyczne obcięcie wynagrodzenia. Rozmowy trwają.
Niech zakończą się sukcesem.

***

Naszą wyspę ze stałym lądem łączą biegnące około 140 metrów pod poziomem morza tunele. Kursuje też prom. Czasem myślę, jak poradzilibyśmy sobie, gdyby z jakichś powodów zamknięto tunele, a niepogoda uniemożliwiałaby pracę promu.
Taki dylemat mogą mieć teraz mieszkańcy Svalbardu.
Oby nie.

***

Dopisek z poniedziałku, 19 listopada. Kryzys w SAS zażegnany.
Po całonocnych rozmowach udało się osiągnąć kompromis ze związkami zawodowymi. Choć z SAS-a korzystamy sporadycznie, cieszymy się!

Wypadałoby napisać:
Od SASa do ... kompromisa;)

Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz