brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

wtorek, 27 listopada 2012

(115) Kongolela

Wczorajsze spotkanie chóru miało dwie odsłony. Najpierw próba. Śpiewaliśmy między innymi utwór "Kongolela" napisany przez Jana Magne Førde. To znany norweski muzyk, grający na trąbce, kompozytor, członek grupy "Brazz Brothers". Pochodzi z położonego o kilkadziesiąt kilometrów od nas Langevåg.
Dyrygentka opowiedziała nam, że "Kongolela" powstała po powrocie Jana Mange z Afryki. Podobno muzyka "objawiła mu się" podczas wędrówki po sunnmørskich górach. Do tego inspirowane językiem ludów Afryki słowa, a w zasadzie zbiór nic nie znaczących sylab. Jak powiedziała: taki sunnmørsko - afrykański blanding.
Wspomniałam, że mamy w Polsce Urszulę Dudziak, która jest mistrzynią takich utworów. I okazało się, że o niej tu też słyszano. A jak koleżanka - Norweżka "Papaję" zanuciła, to po prostu UROSŁAM!

Druga część to tradycyjny norweski julebord, czyli przedświąteczne spotkanie przy stole i smacznym jedzeniu. Ponad trzydzieści osób z dwunastu krajów i niemal wszystkich kontynentów.
I jeden łączący nas stół.


Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz