brattvaag

brattvaag

KIM JEST RENIFEROWA?

Mieszkam na wyspie. Bywa, że woda leje się z nieba, deszcz pada poziomo, a wiatr chce urwać głowę. Ale gdy wyjdzie słońce, woda w fiordzie zaczyna mienić się kolorami, czas staje w miejscu. Tu w pełni czuję, że JESTEM. W Norwegii bywałam wcześniej jako turystka, od jesieni 2011 tu jest mój dom.

Na blogu piszę o godnych odwiedzenia zakątkach Norwegii - także tych mniej znanych. Blog to także skrawki naszego emigracyjnego życia. To zapiski przede wszystkim dla naszych dzieci. Ale nie tylko.

Zapraszam!

Reniferowa

środa, 22 maja 2013

(160) Flomkaos - powódź w Norwegii 2013


Źródło: smp.no

Norwegię nawiedziła powódź. Śnieg, który jeszcze kilka tygodni temu tak cieszył wielbicieli zimowego szaleństwa, topi się w błyskawicznym tempie. Wiele dróg nieprzejezdnych. Konieczna ewakuacja mieszkańców zagrożonych terenów.
Powódź to nie tylko zniszczenia. W Norwegii to przede wszystkim problem z przemieszczaniem się. Tu nie ma tak rozwiniętej sieci dróg jak w innych krajach europejskich. Jak ktoś w drodze stanie, to o zawróceniu i szukaniu objazdu można pomarzyć.
Mapę zagrożonych terenów znajdziesz TUTAJ.

Mapa przejezdnych dróg TUTAJ
(redusert framkommelighet - ograniczona dostępność, midlertidig stengt - czasowo zamknięte)

Wieczorne wiadomości. Patrzę na stojące w wodzie domy. Na jednym z balkonów dostrzegam małą, niespełna pięcioletnią dziewczynkę w kwiecistej sukience. Moja córeczka. I wielka woda, która w 1997 roku zabrała jej rowerek. Otoczone przez wodę dotkliwie odczuwałyśmy wtedy brak ... wody. Prąd, gaz, telefon - też odcięte. Renifer w pracy - ratuje, co się da przed zniszczeniem. A nasz mały synek na harcerskim obozie, też nad rzeką. Co się z nimi działo przez ten czas, dowiedziałyśmy się po siedmiu dniach. Co myślało moje dziecko, słysząc od obozowych opiekunów, że jego miasto stało się ofiarą bezwzględniej rzeki?

Teraz widzę wysokiego, smukłego młodzieńca. Bez końca przemierza ścieżkę między domem a hałdą popowodziowych śmieci.To mój syn, pod nieobecność Renifera - głowa rodziny - wyrzucający to, co rzeka zniszczyła w 2010 roku.

W porównaniu z tymi, którzy stracili w powodzi cały dorobek życia - a było takich mnóstwo - byliśmy szczęściarzami. Ale tydzień izolacji, niepewności i strachu o bliskich zostawia w człowieku ślad. Nie do wymazania.

Temat powodzi blednie oczywiście przy doniesieniach z Oklahomy.
Ktoś powie: Lepsza powódź niż tornado. Zdecydowanie lepsza.

***

Na koniec dobra wiadomość: Trollstigen (Droga Trolli) jest od dziś otwarta dla żądnych wrażeń turystów. To dużo wcześniej niż w ubiegłym roku.

Jedni się smucą, inni cieszą. Życie.

Pozdrawiam, ha det bra!
Reniferowa

17 komentarzy:

 1. Fajny blog, będę tu wracac. A na marginesie, czy wiadomo, ilu Polaków już mieszka w Norwegii? Pytam, bo polska Wikipedia nie podaje, a 120 tys. podane przez angielską Wikipedię wydaje mi się zaniżone...

  OdpowiedzUsuń
 2. Sratistisk sentralbyrå czyli Centralne Biuro Statystyczne na swoim portalu informuje, że na dzień 1 stycznia 2013 roku liczba Polaków mieszkających w Norwegii wynosiła 77000. Mowa o tych, którzy mają tu stały adres. Wszyscy wiedzą, że pracujących tu okresowo i podróżujących cyklicznie między Polską a Norwegią może być drugie tyle (jeśli nie więcej), a ich się w statystyce nie ujmuje.

  Więcej tu: http://www.ssb.no/befolkning/statistikker/innvbef/aar/2013-04-25

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, potrzebuje informacji w niedziele przekrocze autem granice w Svinesund i bede podrozowac do Bergen, czy ta droga jest na ta chwile przejezdna ewentulanie podpytam w niedziele rano
  pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 4. do powyzszego postu link do trasy
  https://maps.google.pl/maps?saddr=Svinesund,+Szwecja&daddr=Bergen,+Norwegia&hl=pl&ll=60.081284,8.283691&spn=3.003548,10.821533&sll=60.662415,9.052734&sspn=2.950479,10.821533&geocode=FSKYhQMdke-rACl10ZAI-xNERjE-eUvgWIO4fg%3BFV9_mQMdRjVRACl3fXZmSQ05RjEICt60PqBCng&oq=be&mra=ls&t=m&z=7

  Widzialem na jednej z map w okolic Gol jakies kropki czerwone ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że droga jest w tej chwili przejezdna.

   http://vegvesenet.maps.arcgis.com/apps/SimpleMapViewer/index.html?appid=015bc04269664306acd36f778817d1c7&webmap=46614dc9d7664f6fa4a54036bc052f87

   Usuń
  2. slicznie dziekuje za szybka odpowiedz :)
   pozdrawiam
   Marcin

   Usuń
 5. CHŁOPAKI WCZORAJ WYJECHALI NA NORDKAP NA RYBY I NIE WIEM CO SIE Z NIMI DZIEJE.DZWONIŁEM WCZORAJ I MIAŁEM KONTAK ALE ONI JESZCE BYLI W SZWECJI.DZIS NIE ODBIERAJĄ TELEFONU MOŻE TAM NIE MA POWODZI??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi na północ od Oslo są w wielu miejscach nieprzejezdne (to byłaby najkrótsza trasa na Nordkap). Mogło się zdarzyć, że trafili na zamkniętą drogę. Wtedy trzeba bardzo dużo nadłożyć drogi i kierować się na zachód, by kontynuować podróż wzdłuż zachodniego wybrzeża A to wg mnie najwspanialsza trasa na świecie! .Na pewno mają ze sobą mapę. Powódź jest monitorowana i jestem pewna, że nikogo w miejsca zagrożone nie wpuszczą.

   Usuń
 6. jak dojechać z Strandebarm, Norwegia do oslo sa jakies drogi zamkniete prosze napiszcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda, że można jechać spokojnie drogami Rv 37 lub E 134.
   Właśnie mówią w TV, że powódź przesuwa się na południe, więc nie wiem, co się będzie tam działo za kilkanaście godzin. Ważne, żeby stosować się do zaleceń służb drogowych). Mówi się tu o nierozważnych kierowcach ciężarówek (niestety także Polakach), którzy lekceważą ostrzeżenia.

   Usuń
  2. Dięki serdeczne.Dużo zdrowia życzę.Piotr

   Usuń
 7. I do mnie wróciły wspomnienia tej strasznej powodzi w Polsce. I widok kędzierzyńskich dzieci na obozie, kiedy pojechaliśmy po Michała i ich pytania ,,A co z moim domem?''
  Tego się nie da zapomnieć!
  Beatko! Wczoraj pożegnaliśmy Waltera
  Całujemy Was mocno!
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 8. jeszcze raz dziękuje za linka z mapą. Mój kierowca własnie jest na E6 na wysokosci Moss, i jedzie potem E16 plus 7 i 25 ( przez Gol) znów do E16 do Bergen by rozladować dwie skrzynki w Gedisie w porcie
  pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, może ktoś z Państwa podpowie jeszcze jak obliczyć koszty przepraw promowych np miedzy Bergen a Stavanger widziałem po drodze bodajże 2 przeprawy promowe?
  Może ktoś z Państwa wspomoże jakimś linkiem
  pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 10. http://www.fjord1.no/ferje/ruteoversikt-for-ferje

  Można wybrać wersję anglojęzyczną strony.

  OdpowiedzUsuń